poniedziałek, 17 października 2016

Sprzęt i gadżety -> OnePlus X


OnePlus X

OnePlus X to niezwykle ciekawy smartfon w bardzo przyzwoitej cenie...
O tym, że jest już wiele "tanich" telefonów na rynku zdążyliśmy się dobrze przekonać. Kuszą nas cenami ale gdy przyjdzie co do czego, dostajemy nierzadko trzeszczące, marnie wykonane i do tego zabójczo wolne urządzenie, więc czym tu się tak ekscytować?
Otóż w tym wypadku jest inaczej. Telefon w codziennej pracy działa bardzo zgrabnie i płynnie.
Oczywiście gdy ja się do niego dosiądę i wykonuję na nim kilka zadań jednocześnie (np. pobierając nakładkę MM w tle tym samym pakując coś w ZIPie i jeszcze na dokładkę oglądając YouTube w 1080p) to telefon może nie, żeby zwalniał co potrafi się zagrzać ale przy takim obciążeniu to nic nadzwyczajnego. Najważniejsze, że zgrabnie sobie radzi z powierzonymi mu zadaniami i przeciętny użytkownik nie zazna dyskomfortu jak w wielu innych przystępnych cenowo konkurentach.

Jak najbardziej zapraszam Cię do zapoznania się z moją recenzją na YouTube, którą umieściłem poniżej.
Na dokładkę chciałbym jeszcze podzielić się dodatkowymi spostrzeżeniami, gdyż piszę to już dłuższy czas po zrealizowaniu filmiku. Otóż obecnie gdy porównuję go do telefonu Samsung Note7 to wykonanie OnePlus X jest na równie wysokim poziomie a szczerze... chyba nawet OnePlusX wydaje się lepiej wyglądającym telefonem od kilkukrotnie droższego Note7 ale mówimy tu tylko o wyglądzie zewnętrznym a podobno o gustach się nie dyskutuje mimo wszystko przekonajcie się sami z recenzji oraz zdjęć, które umieściłem w tym poście poniżej.
 

Test kamery

Zrobiłem krótki filmik ilustrujący zdolności OnePlus X w zakresie nagrywania wideo jak i kilku przykładowych zdjęć. Film bardzo amatorski ale o to chodzi. Nagranie wideo zrobione "z ręki", zdjęcia również. Wszystko zrobione w trybie pełnym automatycznym przy średnim lub słabym oświetleniu. Ogólnie same próbki nie wyglądają rewelacyjnie no ale wg mnie o to chodzi. Mógłbym dla Was nagrać super ujęcia, poprawić je podczas edycji, wyostrzyć, podbić kontrast, dodać stabilizację, wyrównać balans bieli czy w ogóle nagrać to za pomocą stabilizatora lub tripoda ale w końcu nie w tym rzecz by uzyskać super rewelacyjny efekt, którego Wy w zwykłych warunkach nie uzyskacie. W ten sposób chciałem przedstawić Wam test wykonany w realnych warunkach. Co do wideo to bardzo brakuje OIS czyli optycznej stabilizacji obrazu. Widać te nieprzyjemne trzęsienie... Zdjęcia w trybie auto wychodzą całkiem OK ale o wiele lepszy efekt można uzyskać korzystając z trybu manualnego.
Kliknij tu by otworzyć film w nowym oknie na YouTube.

Smart Lock
W dzisiejszych czasach telefon nie służy już tylko do dzwonienia. Mamy na nich mnóstwo informacji
Z pomocą przychodzi tu nam Smart Lock -  jest to dodatkowa funkcja Oxygen OS pozwalająca na "zniesienie" symbolu w określonych warunkach. Jak możecie zobaczyć po obrazku po prawej stronie mamy pięć różnych opcji do wyboru.
Pierwszy to Zaufane urządzenie. Jak tu możecie zobaczyć do telefonu zostały przypisane dwa takie urządzenia.
Jedno nazywa się GearFit - jest to smartwatch (zegarek) Samsunga z bluetoothem dzięki czemu jeżeli telefon jest niedaleko zegarka, wtedy o symbol nie pyta. Gdy telefon oddali się od zegarka wtedy będzie ponownie prosił o symbol. Drugim urządzeniem jest zestaw kina domowego - tak jakoś kiedyś się dodał. W ten sposób może być dodane każde urządzenie z bluetooth. Może to być np. zestaw słuchawkowy lub samochodowy.
W samym filmie kilka razy widać, żeby odblokować OnePlus X zwyczajnie przeciągam palcem i żadnego hasła nie było - samo hasło jest tylko zważywszy na to, że w odległości 2-3 metrów był wspomniany zegarek Samsunga o symbol nie pytał.
Dalej jest to zaufane miejsce - na mapie wg GPSu pozycja jest ustalana i w tej okolicy (mniejszej lub większej) można po prostu takie hasło znieść. Ma to większy sens jeśli mieszka się w mniej zaludnionej okolicy. Np domek jednorodzinny z większą działką. W gęsto zaludnionych blokach ta opcja nie ma większego sensu raczej, ale jak wiele użytkowników, tak wiele sytuacji.
Kolejno odblokowanie za pomocą twarzy i tego raczej nie preferuję. Jeśli ktoś wydrukuje nasze zdjęcie i pokaże je do telefonu można go zwyczajnie odblokować...
Głos - Niby już wyższy stopień ale będąc w hałaśliwym otoczeniu czy publicznie raczej nie radzę takiej opcji.
Kontakt ciałem to prostsza metoda. Raz odblokowany telefon przez pewien czasu nie prosi o symbol dopóki sensor zbliżeniowy (taki na przedzie urządzenia) czuje bliski kontakt wtedy "wie" że wciąż mamy go przy sobie.

Oczywiście, jest to obniżenie samego zabezpieczenia ale jednak daje to również ogromny wzrost komfortu jeśli spełniamy określone warunki.
jak i rzeczy czysto osobistych. Od "głupkowatych" zdjęć z imprezy, których lepiej, by nikt nie widział po dane bankowe, numery PIN czy hasła... Zapisywanie takich danych w telefonie nie jest dobrym pomysłem ale jeszcze gorsze jest nie posiadanie hasła czy symbolu do odblokowania telefonu. Wszyscy dobrze wiemy, że nawet takie zabezpieczenie potrafi być niezwykle irytujące zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy w domu czy gdy telefon jest blisko nas - wtedy odblokowywanie za każdym razem gdy chcemy rzucić okiem na telefon nie jest zbyt wygodne.


0 - to pamięć podstawowa urządzenia
UDiskA to wspomniany Pendrive 64GB
sdcard1 to karta MicroSD
Przeniosłem około 600MB filmów w 720p
Cała operacja trwała dosłownie kilkanaście
sekund.
OTG USB
Odpowiadając na komentarz widza sprawdziłem jeszcze kwestię działania USB OTG i tak, działa bez najmniejszego problemu. W ramach testu podłączyłem pendrive'a, którego zdążyłem już testować u siebie na kanale czyli Kingston DataTraveler OTG USB 64GB (kliknij by otworzyć ten film). Prędkość jest też całkiem przyzwoita. 25-30MB/s przy odczycie ale to już też zależy wiele od samego urządzenia. 
Obsługa OTG pozwala na podłączenie nie tylko pendrive ale dzięki tej funkcji można podłączyć zewnętrzny dysk twardy, myszkę, klawiaturę a nawet... aparat cyfrowy.



Rozbity przód

W filmie wspominam o tym, że przy którymś upadku telefon się stłukł. Stało się to podczas upadku z kieszeni z wysokości około 60-70 cm na kafelki ceramiczne. W tym czasie telefon był we wspominanym pokrowcu o motywie drzewa bambusowego.
Uszkodzeniu uległ cały front telefonu aczkolwiek sam ekran OLED funkcjonował prawidłowo choć jego czytelność pozostawiała wiele do życzenia. Telefon wciąż miał fabryczną folię na ekranie i prawdopodobnie tylko dzięki temu szkło nie rozsypało się wszędzie i w ten sposób można było korzystać z telefonu jeszcze przez kilka dni.
A jak z naprawą? OnePlus podczas zakupu telefonu daje możliwość dokupienia ubezpieczenia od takich wypadków. Wtedy, wszelkie koszty powinny być pokryte z samego ubezpieczenia lecz jeżeli takie ubezpieczenie nie było wykupione to już robi się pod górkę....
OK, ale po kolei bo sam proces na początku wydawał mi się skomplikowany, lecz teraz patrząc na to z perspektywy czasu nie ma co się martwić rozbitym telefonem, nie było tak źle, da się naprawić chociaż cena w zależności od szkód może się różnić.

Jeżeli kupiłeś/aś telefon bezpośrednio ze strony www.oneplus.net to już masz swoje konto tam. Wejdź na stronę i się zaloguj. Jeśli telefon był zakupiony z drugiej ręki (czyli ktoś kupił na ich stronie i odsprzedał drożej np na Allegro) wtedy należy zarejestrować się na ich stronce.
Po rejestracji i logowaniu wystarczy wejść w swoje konto -> Customer Support -> Service Ticket i napisać w czym rzecz i dobrze jest załączyć zdjęcia.. Ogólnie stwierdzam, że pomoc tam jest dosyć szybka, konkretna i profesjonalna.
Dalej to sprowadza się do tego, że wysyłają do nas kuriera, odbiera on telefon (zapakować w oryginalne pudełeczko najlepiej), wędruje przesyłka tak jak w moim przypadku do UK do serwisu. Po jakiś 3 dniach napisali do mnie z informacją o koszcie naprawy i są trzy opcje:
- Nie zgadzamy się na koszt i mogą go nam bezpłatnie wyrzucić :)
- Nie zgadzamy się na koszt i mogą go odesłać ale płacimy za kuriera w dwie strony i za inspekcję
- Zgadzamy się na koszt, naprawiają telefon szybciutko i odsyłają kurierem. Płatność przy odbiorze kurierowi do ręki.

Za to uszkodzenie, które poniżej widzicie wraz z VAT, inspekcją, kurierem itd wyliczyli na €164. Byłem wręcz przerażony czemu tak dużo gdyż myślałem, że samo szkło hartowane Gorilla Glass3 można wymienić... Wraz z telefonem wysłali oni element stary i jak się okazało samego szkiełka wymienić się nie dało. Otóż w paczce przyszedł cały front czyli pełen ekran OLEDowy wraz z całą elektroniką sterującą. Tak więc tak wysoka cena jest do zrozumienia. Gdyby to był tył to mogę tylko zgadywać, że cena byłaby o wiele niższa.
Za to telefon został naprawiony profesjonalnie i nie widać nawet najmniejszego śladu po tym, by kiedykolwiek zaszła taka sytuacja i wygląda jak nowy. Poniżej kilka zdjęć rozbitego ekranu gdy był jeszcze w telefonie i niżej, elementu który odesłali.

W dzień rozbicia. Ekran jeszcze na telefonie.

Rozbity ekran AMOLEDowy, który został przysłany po naprawie telefonu. Widać, że nie była to sama wymiana szkiełka. 


Tutaj widać, że również cała aluminiowa ramka musiała być zmieniona i stąd ta cena...

Wszelkie materiały , jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną firmy TechManiacHD i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631).
Żadna część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody TechManiacHD.

1 komentarz:

Damian pisze...

Oneplus całkiem spoko, kilka osób chwaliło, ale ostatecznie wybrałem Realme 7 Pro. Nie wiem czy to lepszy wybór, no ale jak na razie wszystko działa jak powinno.

Prześlij komentarz