środa, 27 marca 2024

N-One NBook Fly

😀 Już nie wrócisz do laptopa z jednym ekranem! 😀

💻 Tańszy niż Zephyrus Duo/Zenbook Duo! 💻

 [N-One NBook Fly]

Badania przeprowadzone przez vibe.us dowodzą, że dodanie drugiego ekranu podnosi produktywność o 42%. Każdy, kto miał możliwość pracy przy komputerze z dwoma ekranami, zgodzi się, że ogromnie zwiększa to komfort i ma realny wpływ na przyśpieszenie wykonywania wielu zadań. Nic więc dziwnego, że zaistniała chęć zwiększenia przestrzeni roboczej także w przypadku urządzeń mobilnych. Czy taki drugi, mniejszy ekran rzeczywiście wpłynie na naszą wygodę? Z tego materiału dowiesz się wszystkiego, o czym musisz wiedzieć.

(aby linki mogły działać dezaktywuj AdBlock i inne podobne)

Laptop - https://bit.ly/NBook_Fly

Uwaga! Wygląda na to, że producent zakończył już produkcję wersji, który testowałem. Obecnie dostępna jest jedynie wersja z mniejszym ekranem o rozdzielczości 1920x550 (zamiast 3840x1100). Niższa rozdzielczość oczywiście smuci, za to plus taki, że problem z lądującym gdzie indziej kursorem znika (w materiale tłumaczę dokładnie, o co chodzi).

Nóżki (srebrne) - https://bit.ly/3PdFv26

Nóżki (czarne) - https://bit.ly/4a1nRqw

Stoliczek - https://bit.ly/3TscwKE

Pamięć RAM - https://bit.ly/43bxcK5

Dysk - https://bit.ly/3VgI07E

Platforma dla GPU OCuLink - https://bit.ly/4clu42z

Zasilacz 100W USB - https://bit.ly/48WpmVT

Zasilacz 240W USB - https://s.click.aliexpress.com/e/_Dd0KWcD

Końcówka (DC3.5x1.35) - https://bit.ly/3PtZHgt


STEROWNIKI?

W materiale wspominałem, że na stronie producenta brak jakiegokolwiek oprogramowania do laptopa. Tym samym czysta instalacja systemu Windows, choć w pełni możliwa, to powstaje problem z brakującymi sterownikami. Część osób była w stanie to obejść i znaleźć właściwe w sieci (choć nie do wszystkiego). Inni za to mają ogromny problem z ich znalezieniem oraz instalacją. W takim razie lepiej jest pozostać przy oryginalnym systemie, a jeśli już taki usunąłeś, to klikając TUTAJ pobierzesz oryginalny obraz wrzucony do google drive przez producenta laptopa. Należy stworzyć bootowalny pendrive i wrzucić zawartość na taki nośnik.



Link nie działa? Daj mi proszę znać w komentarzach.

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Gdzie obecnie można go nabyć?

TechManiacHD pisze...

Dzięki za informację. Zaktualizowałem link.

Anonimowy pisze...

Hej, jak wygląda wsparcie linuxa np. Fedory. Wiem że zenbook duo mają problemy
z linuxem, ale tutaj mamy grafikę amd?

TechManiacHD pisze...

Nie korzystałem. Tutaj nie ma grafiki AMD.

TechManiacHD pisze...

Z tyłu laptopa jest wyjście OCuLink, ale nie jest ono x4, a x8. Przepustowość takiego łącza jest dwukrotnie wyższa niż zwykłej czwórki, jednak kabel dorzucany do większości adapterów dla GPU to węższy x4.
Aby móc korzystać z laptopa z takim adapterem należałoby dobrać kabel tego typu.
LINK: https://s.click.aliexpress.com/e/_DdTDX1t

TechManiacHD pisze...

Tutaj adapter do karty z OCuLink x8 - https://bit.ly/3VQcQUE.
Kabel - https://bit.ly/3XOOJY7

Ewentualnie na Amazon:
Adapter - https://amzn.to/45uoVCd (wybierz SFF-8612 8X to PCI-E 16X)
Kabel - Z tego samego linka (SFF-8611 8x)

Darsi 001 pisze...

Brakujace sterowniki mozna znalezc tutaj [ https://www.catalog.update.microsoft.com/home.aspx ] wystarczy wpisac czego sie szuka i pobrac . Glownie chodzi o sterowniki Realtek - karty wifi , BT , dzwieku , oraz Biometri - FocalTech ( ale z tym jeszcze sie nie uporalem )

Darsi 001 pisze...

Jeżeli chodzi o N-one i system Windows , to podzielę się doświadczeniami ...
Każda wersja systemu Windows ( 10 i 11 ) pobrana ze strony Microsoftu
ma problem ze sterownikiem Biometri - FocalTech ( jest to sterownik ekranu dotykowego ) Tylko w wersji udostępnionej przez N-one ten problem nie występuje .
Należy sformatować nośnik w formacie Fat32 nazwać go WINPE i skopiować pliki
Instalację przeprowadzamy przechodząc do Biosu i wybieramy nasz nośnik WINPE
System zainstaluje wszystko , oprócz sterownika karty WiFi ( który należy pobrać samemu ) Po wszystkich aktualizacjach należy dopiero zainstalować Pakiet językowy PL ( wtedy nie ma błędów ) , gdyż wersja od N-one jest w wersji angielskiej .
Cała instalacja systemu trwa znacznie dłużej niż normalnie ( także trzeba się trochę pobawić )

Darsi 001 pisze...

Dodam jeszcze , że przy wyborze systemu od N-one trzeba zwrócić uwagę jaki model się posiada - różnią się procesorami oraz dolnymi ekranami

TechManiacHD pisze...

Dziękuję Ci bardzo za te wszystkie informacje. Na pewno się przydadzą.

Kuba pisze...

Cześć. Bawię się tym laptopem około miesiąca - z ciekawostek fajnie byłoby dopisać, że integra obsługuje !do! 3 monitorów :) Z czego tylko 2 zewnętrzne jest w stanie pociągnąć. Mam stację dokującą usb-c, mogę przez nią podłączyć dwa, trzeci nie działa, przez port hdmi laptopa trzeci też nie zadziała, max dwa zewnętrzne + jeden z laptopa(Chociaż ciężko wymusić działanie tego mniejszego, raczej opcja tylko na górny + 2). Karty po oculink nie testowałem, tam raczej nie powinno być problemów. Brak jakiejkolwiek konfigurowalności dolnego ekranu też trochę przeszkadza, nawet głupia zmiana jasności niewykonalna.

Jeżeli ktoś się zastanawia nad zakupem to ogólnie moim zdaniem cena/jakość mega ok(kupiłem za 2400). Można w tej kasie chyba kupić coś wydajniejszego(nie wiele), ale nie z drugim ekranem. Sam dolny ekran jest bardzo dobry jakościowo. Ja na start wrzuciłem dodatkowe 16gb ram i m.2 nvme 2tb jakiś, co ciekawe zadziałał mi tylko w slocie #1 więc dysk od producenta musiałem przełożyć do #2 banku. Używam go do programowania, dolny ekran mega się przydaje do np. komunikatora + jakieś media. Można też spokojnie tam wrzucić jakiś debugger czy coś, będzie czytelnie. Używanie laptopa na płasko - licz raczej tylko na główny ekran. Ja używam go na podstawce podbitej na jakieś 45 stopni, tyle, ile max górny ekran jest w stanie się do pionu ustawiać jeszcze. Wtedy dolny jest też prawie na wprost do mnie.
Wydajnościowo spokojnie sobie radzi, zbicie taktowania procesora z początku mnie przerażało trochę, ale po chwili użytku doceniłem ciszę jaka panuje dzięki temu. Temperatury procesora są śmiesznie niskie. Granie nawet w stare gry raczej możecie przekreślić bez zewnętrznego gpu, próbowałem totalne starocia i jest słabo(W biosie podbiłem co się dało czyli w sumie pamięci gpu na max, bez różnicy z grubsza). Bateria to można potraktować jako atrapę, znika w mgnieniu oka, u mnie realnie gdzieś trzyma 1-1,5h jak przeglądałem neta(może felerna sztuka, nie widziałem w żadnej recenzji/opini tak słabego wyniku). Bardzo źle też używa się go na kolanach czy stoliku(opcja siedzenia na kanapie np.). Będzie to minus każdego laptopa który nie pozwala oprzeć nadgarstków przed klawiaturą - nienaturalnie trzymamy dłonie w powietrzu. Jak chodzi o mój feeling to mega minusem jest brak dotyku głównego ekranu. Załatwiłoby to bardzo dużo problemów z mobilnością jego w mojej opinii.

Piszę te wypociny, bo myśląc nad zakupem bardzo mało takich informacji mogłem o nim znaleźć, a tutaj jest jedno z nie wielu miejsc na które trafimy po polsku w temacie tego urządzenia. Posiadam model z sierpnia, czyli i7-10850h z ekranem dolnym o tej dużej rozdzielczości(do tego nie mam pewności czy plus czy minus - na pewno git, że jestem w stanie odpalić 2 okna full hd obok siebie np. w pracy przy tworzeniu aplikacji mam taki mini podgląd 1:1 nieprzeskalowany, do innych użytków chyba na minus ta rozdzielczość bo musimy użyć skalowania a i tak kursor skacze jak szalony między ekranami).

TechManiacHD pisze...

Dziękuję za obszerny komentarz. Zawsze warto przeczytać o doświadczeniach innych i z innego punktu widzenia. Widzów to zaciekawi, ale i sam nie miałem okazji za bardzo z nikim o tym laptopie pogadać :)

Tak. Każdy układ graficzny ma jakiś tam limit ekranów. Chociażby w tym Zephyrusie 16 duo, którego pokazywałem w materiale, tam HDMI jedno działa z integry, ale żeby już podłączyć drugi monitor zewnętrzny niezbędne jest wyłączenie oszczędzania energii i pozwolenie na aktywację dedykowanego układu NVIDIA. Co bywa upierdliwe bowiem restart jest wtedy niezbędny i komputer też pobiera 2x tyle energii.

Kąt pochylenia dolnego ekranu jest niższy niż w Zephyrusie, ale w obydwu jest i tak zbyt mały dla super wygodnego korzystania. Dlatego w obydwu lapkach mam doczepione nóżki i używam ich namiętnie.

W mojej opinii największa wada drugiego ekranu to to, że nie da się go wyłączyć, a to pozwoliłoby pewnie oszczędzić kila dostakowych W energii, co ma znaczenie w przypadku pracy na baterii. Średnio urządzenie zużywa 22 do 25W przy pracy z połową jasności. Gdyby wyłączyć ten dolny, pewnie byłoby to bliżej 17-18 W.

Podczas pracy administracyjno biurowej temperatury oscylują w okolicach 50-55C, co jest normą dla laptopów i oczywiście ten to robi praktycznie bezdźwięcznie. Tak się złożyło, że spędzam właśnie 3 tygodnie w Hiszpanii i obawiałem się zabierać dośc drogiego Zaphyrusa w taką podróż. Wiadomo... Co innego w domu, a co innego telepać się tysiące kilometrów, być w różnych miejscach pobytu. Dlatego zamiast Zaphurusa wziąłem NBooka. Korzystam z niego codziennie i choć minęło sporo czasu od materiału wideo, to dalej sobie go chwalę. Za takie pieniądze jest to naprawdę świetny i poręczny "Desktop Replacement", na ktorym można zrobić sporo pracy. 16" ekran plus te 14" daje sporo miejsca na pracę i ogarnianie różnych tematów.

W związku z tym też nie chciałem brać oryginalnego zasilacza. Jak na tę moc, jest on dość spory i w podróży jest to bez sensu. Kupiłem końcówkę (DC3.5x1.35 - https://bit.ly/3PtZHgt) i mam ze sobą jedynie jeden zasilacz PD (https://s.click.aliexpress.com/e/_Dd0KWcD). Ładuję nim smartfony, zegarki, NOne i GPD Win Max 2, które również ze sobą zabrałem. Zasilacz może nie jest tak mały, jak 100W odpowiedniki, ale ma dość mocy, aby jednocześnie karmić kilka prądożernych urządzeń. NOne tego nie potrzebuje, ale Zephyrus potrafi nieustannie ciągnąć 100W z jednego portu.

Na stoliczku z niego wiele nie korzystam, raczej przy standardowym stole bo rzeczywiście, dobrze jest mieć gdzieś oprzeć dłonie. Ogólnie wszystkie tego typu laptopy średni nadają się do pracy na kolanie. Dlatego przyjęła się nazwa zamiennika komputera desktopowego. Form factor laptopa pozwala jedynie na oszczędność miejsca.

Kuba pisze...

Dodam jeszcze - wyżej był komentarz na temat linuxa. Próbowałem ubuntu, live, ostatecznie nie zdecydowałem sie na instalację. Jako desktop - będzie ok, wszystko działało od razu. Jak chodzi o używanie tego ekranu z dotykiem itp to windows na moje lepiej sobie radzi więc przy nim zostałem.

Prześlij komentarz